Biologia Totalna (BT) – oryginalnie: Totalna Biologia Organizmów Żywych

To interdyscyplinarna metoda przywracania zdrowia, która integruje w sobie wiele nauk i doświadczenie z innych metod takich jak m.in.: GNM, medycyna akademicka, biologia, psychologia, filozofia Junga, obserwacje ze świata zwierząt i roślin, kabała, psychogenalogia czy TCM.

Wykorzystuje w swojej praktyce podstawowe narzędzia, służące do odnalezienia pierwotnej przyczyny choroby, wśród których najważniejsze to:

  • osobista linia życia,
  • biologiczne pamięciowe cykle komórkowe,
  • cykle autonomii życiowej,
  • okres plan/cel (projekt/cel),
  • drzewo genealogiczne.

Wprowadza charakterystyczne pojęcia takie jak: „biologiczny niezmiennik” czy „mózg automatyczny”, którymi w przyszłości będą się posługiwać jej praktycy.Głównym założeniem metody BT jest zdolność człowieka do samouzdrawiania poprzez uświadomienie sobie pierwotnej przyczyny własnej choroby czy dolegliwości. Podczas terapii chory ma za zadanie odnaleźć i zrozumieć emocjonalne źródło swojego cierpienia, a następnie uwolnić emocje z tym związane. W odkodowaniu choroby i wytłumaczeniu choremu, o czym mówi jego ciało, pomaga prowadzący lekarz lub terapeuta. W pierwotnej koncepcji BT zakłada się brak jakichkolwiek ingerencji medycznych, jednak decyzje na temat ewentualnych operacji, chemioterapii, radioterapii, leczenia farmakologicznego czy szczepień lub podobnych praktyk medycyny konwencjonalnej pozostają po stronie chorego do ustalenia z lekarzem prowadzącym i są one dopuszczalne (choć niewskazane).

Autorem metody oraz jej nazwy jest dr Claude Sabbah, lekarz onkolog i psychoterapeuta, słuchacz kursów GNM, który wzbogacił nauki doktora Hamera o własne przypadki i odkrycia zależności przyczynowo-skutkowej w polu psychosomatyki. Jego zasługą jest poszerzenie pola widzenia metody o dalsze uniwersalne nauki takie jak np. kabała czy aspekty medycyny Wschodu. To właśnie doktor Sabbah spopularyzował metodę, wynosząc ją na światło dzienne szeregiem szkoleń i prelekcji publicznych. Przeniósł on również pracę kliniczną na grunt praktyki prywatnej, tym samym komercjalizując Biologię Totalną i czyniąc ją bardziej dostępną dla przeciętnego odbiorcy niż tylko dla szpitalnych pacjentów.

Szczęśliwie ma swoich wielkich uczniów i kontynuatorów, że choćby wymienię dr Gerarda Athiasa czy Gilberta Renaud, dzięki którym możemy pobierać bezcenną wiedzę o metodzie BT na polskim rynku.